RYS HISTORYCZNY.
Częstochowa to miasto położone w południowej Polsce, nad rzeką Wartą, na styku mezoregionów geograficznych należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Jej najwyższym wzniesieniem jest Góra Ossona. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego imienia Częstoch.
Historia Częstochowy zaczęła się w XI wieku.
Jednak pierwszą wzmiankę o niej napisano w 1220 roku.
W latach 1370-1393 gród ten stanowił lenno księcia Władysława Opolczyka, który ufundował na jego terenie klasztor paulinów.
W czasie II wojny światowej tereny te zostały włączone do Rzeszy i stały się częścią Generalnego Gubernatorstwa. Hitlerowcy mordowali Żydów w częstochowskim getcie i stworzyli stalag dla radzieckich i włoskich jeńców wojennych.
Gdy upadło powstanie warszawskie, Częstochowa stała się stolicą Polskiego Państwa Podziemnego.
16 stycznia 1945 roku miasto zostało wyzwolone przez wojska sowieckie.
W czasie Polski Ludowej została rozbudowana huta, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Stworzono tu siedzibę ogólnopolskiego Zjednoczenia Kopalnictwa Rud Żelaza.
W 1993 roku Częstochowa jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej Częstochowa otrzymała Honorową Flagę Rady Europy.
Na terenie tego miasta znajduje się bazylika i klasztor na Jasnej Górze, w którym to można zobaczyć obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jasna Góra stanowi główny ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania w Polsce.
Największymi atrakcjami tego miasta są: parki podjasnogórskie, w których wystawiane są ekspozycje Muzeum Częstochowskiego; aleja Najświętszej Maryi Panny oraz ulica 7 kamienic z XIX-wieczną zabudową. Można tu również zobaczyć: Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Historii Kolei, zabytkowy ratusz miejski, Filharmonię Częstochowską, Teatr im. Adama Mickiewicza, neogotycką archikatedrą Świętej Rodziny oraz Kamienicę Kupiecką.